זכויות אדם זה מונח שמאחוריו מתחבאת התנגדות פרוגרסיבית לכל זהות

בריאיון למתי טוכפלד בגלי ישראל התייחס הרב יגאל לוינשטיין לסרבנות, והסביר על מחלוקת תפיסתית עמוקה בין המחנות בישראל בהבנת הביטויים זכויות אדם ו'יהודית ודמוקרטית'.

בריאיון למתי טוכפלד בגלי ישראל התייחס הרב יגאל לוינשטיין לביטוי זכויות אדם והתפיסה הפרוגרסיבית מאחוריו, המחלוקת סביב הביטוי 'מדינה יהודית ודמוקרטית', וגם הסרבנות וחסימת הדתיים בצה"ל. בין היתר אמר הרב:

מנפחים את המשבר. רוב העם מבין שאפשר וצריך לחיות עם מחלוקות. אין חורבן בית ולא יהיה חורבן בית. מנסים לייצר הפחדה, כי בשמאל יודעים שהימין מאוד רגיש ומאוד רוצה אחדות. מנצלים את אהבת ישראל והרצון לשמר את הביחד – על מנת לנגח וכדי להרתיע. אני לא נבהל מזה ואסור להיבהל מזה. צריך לקדם את הדברים באופן מדוד ואחראי. יעשו דמוניזציה – לא צריך להיזהר מדמוניזציה.

זכויות אדם – בתפיסה הפרוגריסבית המשמעות היא שכל זהות היא דכאנות

יש מחלוקת יותר עמוקה שעליה צריך לדון, והיא המחלוקת מהי מדינה יהודית ודמוקרטית. יש ויכוח עצום מה זה יהודית ומה זה דמוקרטי. אני מבין מהמפגשים עם כל החברים שלי בשמאל, שהם מבינים גם את היהודית וגם את הדמוקרטית בתור זכויות אדם. יהודית זה אהבת הגר, היתום והאלמנה, וכמובן דמוקרטית זה זכויות אדם. אבל בתוך 'זכויות אדם' יש טוויסט פרוגרסיבי: כל זהות היא מפלה. זהות לאומית יהודית מפלה ערבים. זהות משפחתית – אבא ואמא – מפלה להט"ב. לכן הם רוצים לעגן עיקרון על, שבית המשפט הוא מגן זכויות אדם, כלומר מגן על התפיסה הפרוגרסיבית לפיה כל זהות היא פוגענית. הצד שלנו סבור שזהות היא דבר שבונה חברה ומצמיח חברה, לא מפלה. זהות לאומית בונה חברה, בונה ביחד. ברגע שכל זהות היא דבר מפלה – יש פה קריאת תיגר על כל עולם הערכים.

הטמעת התפיסה הפרוגרסיבית ברשויות השלטון

יש את המימד של השלטון והחוק, שהוא אימץ את התפיסה הפרוגרסיבית עד הקצה. בגבעת שמואל ילדה בכיתה ג' רוצה להיות ילד, והחמ"ד אומר 'אישוש מגדרי', וכל מערכת החמ"ד לא יכול להתמודד עם זה |כי זה פגיעה בילדה לשיטתם. ילדה אחת כופה על כל הציבור את דעתה. בית חולים לניאדו – באה לשם אישה שרצתה להביא אישה בלי אבא. בית החולים אמר – אנו לא עושים את זה. בית המשפט אמר: עצם העובדה שבית החולים עושה טיפולים לאבא ואמא, וחושבים שכך צריך – זה תפיסה דכאנית ומפלה. כך גם עם כל הפורעים בשומר חומות. שאלו את המפקד המשפטה איך הוא מסביר את הפרעות? הוא ענה: זו הזנחה של 75 שנה. לפי זה הם לא אשמים. כל זה פירות של תפיסה פרוגרסיבית. האמת היא שהם רוצים לגרש אותנו מהארץ ולזרוק אותנו ים.

המערכות המשפטיות הפנימו את התפיסה שתמיד לאום מדכא, לא חושב מה המיעוטים עושים. הגברים תמיד מדכאים. לכן הניסיון האמיתי של החכמים שבצד השני הוא להפריד את בית המשפט מתפיסת הרוב. הרי הרוב ירצה ליישב יהודים בגליל ובנגב – זה דכאני! לכן חייבים לנתק את בג"ץ מהרוב. הרוב דכאני! לא כי הולכים לפגוע במישהו, אלא כי התפיסה של הלאום היא דכאנית!

הסרבנות ואי השוויון בצה"ל

יש כאן הזדמנות בלתי רגילה לחשוף את ההפליה המוסתרת בצה"ל. 35 שנה אני מחנך ללכת עד הקצה ביחידות מובחרות. תקשיב טוב: 35 שנה לא נמצא בוגר מכינה שראוי להיות מפקד טייסת. להתחיל את הקורס נותנים לכולם. אבל הם דואגים שלראש הפרמידה לא יגיעו אנשים לא משלהם, כמו בבית המשפט העליון. טייסים זה בסדר, כמו שיש שופטים בבית משפט השלום. במקומות שמקבלים את ההחלטות – לא. זה אומר לך מה זה אי שוויון. זו אותה קבוצה שדואגת לשמר את ההחלטות. גם בסיירת מטכ"ל – אין מצביא. זה מי שעולה למעלה. עשרות בחורים מהמכינות הגיעו לסיירת מטכ"ל – אף אחד לא נמצא ראוי להיות מצביא. יש כאן הזדמנות מדהימה – יגלו שגם דתיים יודעים להטיס, גם מזרחיים יודעים להטיס. 8200 התחילו לעשות חשבון נפש ולגייס מהפריפריה. הזדמנות מדהימה לעשות רה-אורגניזציה.

דילוג לתוכן