מפתיע: כך הגיב 'מסתנן' מההפגנה כששמע את דברי התורה של הרב יגאל לוינשטיין

הרב יגאל לוינשטיין בריאיון ליוני קמפינסקי בערוץ 7, לאחר ההתקפות נגדו בתל אביב.

בין יתר הדברים אמר הרב:

זו הייתה חוויה מיוחדת. לא חוויתי חוויית אלימות אישית כי המשטרה התנהגה שם באופן מיוחד, הגנה עליי ושמרה עליי, גם בכניסה וגם ביציאה.

באנו ללמד יהדות בעיר הכי ליברלית שיש בה הכי הרבה אנשים שמתעניינים ביהדות, באנו ללמד שיעור בין ראש השנה ליום כיפור, ואני חושב שהם מפחדים מהתהליך הכללי של התחזקות היהדות בארץ, ובעיר תל אביב. תל אביב היא עיר ליבראלית והכוונה היא שכל הדעות צריכות להישמע וראוי שישמעו. פתאום הם נכנסו ללחץ כשעוד ועוד יהדות נכנסת. ממה הם מפחדים? זו בורות וחוסר ידיעה. רוב המיינסטרים הישראלי אוהב יהדות ומוקיר יהדות. הקבוצה המיליטנטית רואה את היהדות באופן מבהיל. הם מדברים על גזענות מול ערבים, מיזוגניות כלפי נשים, פגיעה בלהט"בים, הכול סיסמאות. אין להם שמץ של מושג מהי יהדות.

על קריאות המפגינים כלפיו לצאת מתל אביב לירושלים, עלי או כל מקום אחר, אמר הרב:

אני חושב שזה נוגד את השקפת העולם העקרונית של המושג ליבראליות. הם מדברים על ליבראליות דמוקרטיה וחרות. החירות היא המוכנות שלי להיאבק על זכותך לדבר גם אם דבריך מקוממים אותי במאה אחוז. אם הם היו ליבראלים אמיתיים הם היו צריכים לשמוח שאני בא לתל אביב. הרי אני מקומם אותם, מרגיז אותם ואומר דעות הפוכות משלהם, והם היו צריכים להיות הראשונים לומר כל הכבוד שאתה מגיע לעיר הליבראלית הנושאת דגל הליבראליות הפלורליזם והחירות, ואנחנו מזמינים את מי שחולק עלינו במאה אחוז. זו ליבראליות. אבל זה הפסיק להיות ליבראליות והפך להיות השתקה, סתימת פיות, התרחקות מדמוקרטיה מחירות. זה הופך להיות יותר ויותר דיקטטורה וסתימת פיות ואני מקווה שתל אביב תחזור להיות ליבראלית.

עוד ועוד אנשים רוצים אמת ולא הצגות וחיצוניות. הרב צבי יהודה לימד אותנו על שני הא'לפים אמונה ואהבה ואני חושב שצריך להוסיף עוד א', אומץ. לאורך זמן זה יתן פירות. לא צריך להיבהל ולא להתרגש. האמת לא פחדנית ולא ביישנית, אבל היא מתקדמת לאט. צריך להשמיע את הדברים ולומר אותם בטוב טעם בעומק וברצינות, להתייחס לכל אדם באופן הכי רציני, לא להיגרר לפרובוקציות ולמילים המכוערות.

פגשתי את ראשי המפגינים בהמון מעגלים. בשיח פתוח וכן כל אחד אומר את אמת חייו וזה בסדר, יש מחלוקות וזה בסדר, טוב לשים על השולחן את המחלוקות וזה מצוין, אבל צריך לשמור על אהבה בלבבות וזה הסוד לחיות כאן ביחד.

דילוג לתוכן